Jdi na obsah Jdi na menu
 


Boxeři

Muhammad Ali (pr. jm. Casius Clay)

Obrazek

Boxer Muhammad Ali byl jedním z nejvýznamějších boxerů světa, který získal třikrát titul mistra světa v těžké váze.

Ali se narodil jako Cassius Marcellus Clay a je starší ze dvou synů Cassiuse Marcelluse Claye Sr. a Odessy Clay. Spolu se svým bratrem Rudolphem Valentinem Clay navštěvoval střední školu DuValle v Louisville, na které dosahoval špatných výsledků. S boxem začal ve 12 letech, poté co mu bylo ukradeno kolo. Na střední škole se stal velmi úspěšným amatérským boxerem, vyhrál 100 ze 108 zápasů a dvě mistrovství Amatérské Atletické Unie. S boxem pokračoval na olympiádě v Římu v roce 1960, kde ve věku 18 let získal zlatou Olympijskou medaili v polotěžké váze. Po návratu do Louisiville se stal profesionálním boxerem.
Obrazek
Brzy poté co se stal profesionálem dokázal ne sebe velmi rychle upoutat pozornost médií. První souboj o mistrovský titul svedl se Sonny Listonem, které se konalo v Miami. Utkání velmi přitahovalo pozornost médií, díky vychloubačnému chování Aliho, které směřoval proti Listonovi. Ve věku 22 let Ali porazil Listona a stal se mistrem světa v těžké váze. Tento souboj byl začátek Aliho dlouhé kariéry prince boxu. Zanedlouho poté se stal aktivní politicky a sociálně. Nesnášel míru rasizmu, která byla v Americe a dokonce zahodil zlatou medaili do řeky, potom co ho odmítli obsloužit v bufetu, protože je černoch. Díky inspiraci Malcomem X v Miami se Ali rozhodl přijmout Islámské náboženství a změnit si méno z Cassius Clay, Jr na Muhammad Ali. 

 

 

 

Mike Tyson

Obrazek
 
Povolání: boxer
Věk: 42
Datum narození: 30. 6. 1966
Místo narození: Brooklyn, New York, USA

 

Celé jméno: Michael Gerard Tyson
Bydliště: předměstí Phoenixu
Výška: 180 centimetrů,
Rozpětí paží:198 centimetrů
První profesionální zápas: 6. března 1985
Přezdívky: "Zvíře" nebo "Železný Mike"
Poslední trenér: Jeff Fenech (Austrálie)


První titul mistra světa:
22. listopadu 1986 proti Trevoru Berbickovi technickým k.o. v druhém kole (titul organizace WBC)

Celková bilance:
V profesionálním ringu skončil s bilancí 50 výher, z toho 44 knokautů, a šesti porážek; během kariéry vybojoval tituly mistrů světa v těžké váze všech klíčových organizací WBC, WBA, IBF, WBO

Majetkové poměry:
Údajně má téměř 40 milionů dolarů dluhů a podle odhadů amerických médií v životě rozházel mezi 300 a 500 miliony dolarů

Rodina:
Dvakrát se oženil, dvakrát se rozvedl, z druhého manželství má dceru a syna; v 16 letech mu zemřela matka, o tři roky později trenér Cuso D'Amato, kterého miloval víc než vlastního otce, a ve 24 letech pohřbil sestru Denisu.

1978
Ve 12 letech poslán do výchovné školy za krádeže.

1979
Do své školy si jej vyhlédl slavný učitel boxu Cuso D'Amato.

1985
První profesionální zápas, v prvním kole porazil Hectora Mercedese.

1986
Získal první titul mistra světa organizace WBC, Trevora Berbicka porazil technickým k.o. v druhém kole.

1987
V dalším utkání o titul mistra světa (WBC a WBA) porazil Jamese Smithe po 12 kolech a v souboji o absolutního mistra světa porazil Tonyho Tuckera po 12 kolech. Vlastnil tak tituly všech tří organizací. Z obvinění z napadení a pokusu o znásilnění vyvázl s pokutou 105.000 dolarů.

1988
Oženil se s herečkou Robin Givensovou. Ta ho později obvinila z fyzického týrání a manželství se o rok později rozpadlo. Při pouliční bitce s jiným boxerem si zlomil pravou ruku. Třikrát zvítězil v souboji o absolutního mistra světa.

1990
V souboji o absolutního mistra světa překvapivě prohrál s Jamesem Douglasem k.o. v 10. kole.

1992
V dubnu si začal odpykávat šestiletý trest za znásilnění osmnáctileté uchazečky o titul Miss Black America Desirée Washingtonové. K činu mělo dojít v hotelovém pokoji v roce 1991. Tyson svou vinu neustále popíral a během pobytu ve vězení dvakrát požádal o prominutí zbytku trestu. Byl propuštěn za dobré chování v březnu 1995 po 1095 dnech za mřížemi.

1995
V prvním utkání po návratu z vězení porazil již v prvním kole Petera McNeeleyho.

1996
V souboji o titul mistra světa nejprve porazil Franka Bruna (WBC) a Bruce Seldona (WBA), kvůli penězům odmítl bojovat s Lennoxem Lewisem, ale prohrál s Evanderem Holyfieldem (WBA).

1997
Podruhé se oženil, jeho manželkou se stala Monika Turnerová. Svatební ceremonie se odehrála v duchu islámu, který Tyson přijal během pobytu ve vězení.

Ve skandálním zápasu o titul mistra světa (WBA) s Evanderem Holyfieldem prohrál diskvalifikací. Tyson Holyfieldovi ukousl při zápase kus ucha a byl potrestán jednoročním zákazem startu a pokutou tři miliony dolarů. Při nehodě na motocyklu koncem roku utrpěl zlomeninu žebra a následné propíchnutí plicního laloku.

1998
Tysonovi byla navrácena boxerská licence. Boxer propustil svého dlouholetého spolupracovníka Dona Kinga a zažaloval ho o 100 milionů dolarů za údajné podvody.

1999
V prvním zápasu od opětovného získání licence porazil Jihoafričana Francoise Bothu. O měsíc později nastoupil do vězení, kde strávil tři měsíce za napadení. První zápas po propuštění skončil dalším skandálem. Tyson udeřil Orlina Norrise těsně po gongu a komise ukončila utkání bez vyhlášení vítěze.

2000
Britský kontrolní úřad boxu udělil Tysonovi pokutu 187.000 dolarů za to, že rozdával údery i po přerušení zápasu.

2002
V ostře sledovaném duelu ho knokautoval Brit Lennox Lewis. Zápas byl poznamenán nevídanou bitkou Tysona a Lewise a dalších dvaceti mužů, která se odehrála počátkem roku na jevišti v divadle Hudson v New Yorku.

2003
Po 49 sekundách knokautoval krajana Clifforda Etienna. Po téměř šestiletém manželství se rozvedl s Monikou Turnerovou. Soud rozhodl, že syn i dcera Tysonových zůstanou po rozvodu v matčině péči. Tyson vyhlásil bankrot.

2004
Způsobil si zranění chrupavky v koleně v prvním kole zápasu s Dannym Williamsem, prohrál po knokautu. Absolvoval sto hodin veřejně prospěšných prací, k nimž byl odsouzen kvůli rvačce z roku 2003 s dvěma muži před hotelem v Brooklynu.

2005
Po porážce s Irem Kevinem McBridem ve Washingtonu oznámil ukončení kariéry.

 

Oscar De La Hoya

 

 

 ObrazekVe věku 15 let vyhrál národní hry v kategorii do 119-liber po roce znovu vyhrál ve vyšší kategorii do 125-liber. V roce 1990 vyhrál zlaté rukavice ve váze do 125-liber, stal se nejmladším boxerem, který vyhrál zlatou medaili na hrách dobré vůle. Rok poté vyhrál jako amatér ve váze do 132-liber.
Roku 1992 vyhrál Zlatou medaily z Letních olympijských her

 

 

 

 

 

 

Vladimir Kličko

Obrazek

Vladimir je profi boxer v těřké váze a je z Ukrajiny. Stal se olympijským vítězem z olympijských her v Atlantě v r. 1996 v nejvyšší váhové kategorii nad 91 kg (supertěžká). Profesionální mistr světa (WBO 2000-2003, 2008-dosud; IBF 2006-dosud; IBO 2006-dosud) v nejtěžší kategorii. Má dvě vysoké školy a je mladším bratrem dalšího profi boxera Vitalije Klička.